Jeseníky ukrývají mnoho historických tajemství, která čekají na objevení. V okolí Vrbna pod Pradědem se nachází několik zajímavých zřícenin, které kdysi sloužily jako opevněné hrady a strážní pevnosti. Dnes z nich zůstaly pouze torza zdí, sklepení nebo základy, ale i tak si zachovávají svou kouzelnou atmosféru a vyprávějí příběhy dávných dob.
Vydejte se po stopách minulosti a objevte zříceninu hradu Rabenstein, která je skrytá v lesích pod Kamzičí skálou, nebo další pozůstatky středověkých opevnění. Každé místo má svou jedinečnou historii a nabízí nádherné výhledy do krajiny i možnost příjemného turistického výletu.
🔎 Pod mapou níže naleznete podrobné informace o jednotlivých zříceninách.
Zřícenina Weissenstein, známá také jako Pustý hrad, se nachází přibližně 4 km západně od Vrbna pod Pradědem a 1 km severně od obce Bílý Potok, na západním úpatí hory Pytlák. Hrad byl postaven ve druhé polovině 13. století na osamoceném skalním útvaru nad levým břehem Bílého potoka v nadmořské výšce 730 m. Dodnes se dochovaly části zdiva, vytesaný otvor ve skále, část příkopu u úpatí skály a zbytky hradeb, nyní zarostlé mladým lesem. Spolu se zříceninou Rabenstein, vzdálenou asi 250 m výše ve svahu, tvořily tyto hrady strážní dvojici.
Z důvodů povodní v roce 2024 nedoporučujeme návštěvu.
Zřícenina nevelkého strážního hrádku se nachází na dvojklanném skalisku na úbočí hory Pytlák severovýchodně (po zelené turistické značce) cca 4 km od Vrbna pod Pradědem v nadmořské výšce cca 810 m. Hrádek Rabenstein byl velmi malým hradem bez sídelní funkce. Pochází z 2. poloviny 13. století a s nedalekým Weissensteinem tvořil u nás neobvyklé strážní dvouhradí. Do dnešní doby se zachovaly jen velmi malé zbytky strážní věže s pravděpodobně druhotně proraženým vstupem a základy obezdění dvorku mezi skalami.
Zřícenina Quinburg se nachází severně od Vrbna pod Pradědem na Sokolí skále v nadmořské výšce 957 m. K hradu vede několik cest, nejpohodlnější přístup je však od samoty Drakov. V současné době není cesta z Vrbna po naučné stezce přístupná z důvodu nedávných povodní.
Tento strážní hrad byl pravděpodobně postaven na přelomu 13. a 14. století, což naznačují historické souvislosti a nálezy keramiky. Stál na ostrých skalách nad údolím Černé Opavy, odkud chránil okolní území.
Dnes zde najdete pouze pozůstatky hradních základů, příkop oddělující hrad od sousedních skal a zbytky věže na osamoceném skalisku. Přesto je Quinburg stále fascinujícím místem, které nabízí okouzlující výhledy na Jeseníky a nezapomenutelnou atmosféru dávné historie.
Zbytky hradní zříceniny Freudensteinu leží na vyvýšeném konci úzkého skalnatého hřebene, 4 km východně od Vrbna pod Pradědem, nad silnicí do Andělské Hory.
Archeologický materiál pocházející z hradu datoval jeho existenci od 2. poloviny 13. století do poloviny 14. století. Založil jej zřejmě moravský markrabě a později český král Přemysl Otakar II. Zajímavostí hradu je jeho oválná dispozice, chráněn býval příkopem a mohutným valem, v koruně až 4 m širokým. Z hradu se dochoval mohutný val, téměř zasypaný příkop a velmi skrovné zbytky zdiva budov.
Nad městem Vrbno pod Pradědem se zvedá dominantně kopec s názvem Zámecká hora s nadmořskou výškou 854 m. Právě na vrcholu této hory stával ve středověku hrad Fürstenwalde, který z výšky shlížel na město se soutokem tří řek - Černé, Střední a Bílé Opavy. Vznikl pravděpodobně v 1. polovině 13. století. Nachází se asi 2 km na západ od Vrbna pod Pradědem. Kolem Zámecké hory vede červený turistický okruh. Do dnešní doby se z něho zachovaly obvodové hradby, které vyčnívají jen velmi málo nad terén a zbytky základů vnitřních staveb.